Diagnostyka i naprawa turbin


Pierwszym etapem naprawy jest wizualne sprawdzenie dostarczonej turbiny i poinformowanie klienta o orientacyjnych kosztach naprawy. Po akceptacji wstępnych kosztów naprawy turbina jest przez nas rozmontowywana na czynniki pierwsze, myta i mierzona, a następnie informujemy klienta o dokładnych kosztach naprawy turbosprężarki.

Zawsze można podjechać do nas osobiście i być obecnym przy sprawdzeniu turbiny lub też wysłać turbinę kurierem i poczekać na telefon  z informacją o wynikach pomiarów i ewentualnych potrzebnych naprawach.

Po zakończeniu naprawy turbina jest sprawdzana na wyważarce do zespołów wirnikowych i wyważana.

Dlaczego należy wyważać turbiny ?

Turbosprężarki podczas eksploatacji osiągają obroty od 180.000 do 250.000 obr/min, a najmniejsze nawet do 300.000 obr/min.
Przy takich obrotach najmniejsze niewyważenie powoduje znaczne drgania zespołu wirnikowego,  które z  kolei generują hałas i nadmierne obciążają łożyska  prowadząc najczęściej do zniszczenia turbosprężarki.

Dopuszczalna tolerancja to kilka tysięcznych grama (0,005 g), kiedy to niewyważony zespół wirnikowy zostaje w granicach tolerancji od 2 do 5 gramów zależnie od wielkości turbiny.

Jak przebiega proces sprawdzania ?

Klient dostarcza zdemontowany zespół wirnikowy (bez obudów), a my na poczekaniu sprawdzamy stan niewyważenia zespołu. Jeżeli Klient ma problem z rozłożeniem turbiny na zespół wirnikowy, obudowy gorącą i zimną oraz umycie możemy te czynności wykonać za niego.

Po sprawdzeniu wyważenia jeśli zespół wirnikowy odbiega od tolerancji fabrycznych wykonujemy czynność wyważenia.

Czy można sprawdzić samą turbosprężarkę bez naprawy?

Tak, oczywiście.

Klienci których interesuje sprawdzenie wyważanie turbiny zazwyczaj:
– przynoszą do nas turbiny kupione na giełdzie bądź przez internet w celu sprawdzenia przed montażem bo bardzo często nie jesteśmy w stanie wzrokowo ocenić jakość nabytej rzeczy, a gwarancja na rzeczy używane trwa tylko kilka dni, a ukryte wady wychodzą na jaw po tygodniu lub dwóch jazdy pojazdem,
– sami we własnym zakresie nabywają chińskie zamienniki części do turbosprężarek i odbudowują zespoły wirnikowe,
– skarżą się na głośną pracę turbiny przy pewnych obciążeniach silnika, co możemy bez problemu zasymulować w naszym serwisie na wyważarce